Novinky

TEDx Prague Youth

Kategorie:

Zpočátku dubna se na pražském Letišti Václava Havla odehrála akce TEDx Prague Youth. Podobné události se konají po celém světě a jsou základem pro možná již znělejší TED talks. Proto jsme téměř neváhali vypravit se a objevit, co je akce zač.

Po mimochodem velmi pěkném výletě Prahou jsme jako uvítání na letišti dostali letenku, tematickou vstupenku na akci, a průchodem skrze letiště jsme byli uvítáni do přednáškové síně. V prostorách bylo nachystáno několik aktivit pro zpříjemnění volné chvíle spojených především s vyjadřováním vlastního názoru na volně stavěnou otázku. Pak začal hlavní program.

Zlatým hřebem a vlastně i důvodem naší cesty bylo 6 čtvrthodinových ,,přednášek”. Se svými znalostmi se nejprve podělila česká matematička Dominika Burešová, která sdílela informace o svém výzkumu a přínosu vědě. Svým životním příběhem a cestou ke své současné vášni pak navázal český rapper Renne Dang, jenž neopomněl zmínit ani své těžké životní překážky. První blok pak zakončila vystudovaná specialistka na udržitelnost Lucie Martincová, která ve svém proslovu hledala cestu, jak změnit současný trend zhoršování stavu životního prostředí reálnými způsoby.

O nastupující přestávce jsme neodolali závěji jednohubek, navštívili hudební vystoupení, žonglovací představení a nakonec i zavítali do koutku. V něm o svém případu spojeném se závislosti na drogách promlouvala bývalá vězeňkyně, která nyní pomáhá bývalým vězňům s návratem zpět do života. A to jsme mnoho aktivit nestačili ani objevit.

Jakmile začal 2. blok, vystoupil krajinný designér Ferdinand Leffler pracující po celém světě, například i v Kanadě či Jižní Americe. Popisoval především výhody a krásy zahrad a jejich obecný přínos do lidského života. Po něm pokračoval novinář z Deníku N Filip Titlbach, jenž se především snažil osvětlit, obhájit a vnést pochopení na pohled LGBT+ komunity. Šestým vystoupením v angličtině proslovy zakončila polyglotka Eva Spekhorstová hovořící téměř šedesáti jazyky. Mezi nimi dokonce i mrtvým jazykem etruštinou, jíž kousek také přednesla. Spolu s tím popsala takzvanou ,,vadu”, kdy ona sama vidí slova v jazycích jako různé odstíny barev, což jí usnadňuje jejich učení.

Již za tmy jsme se vrátili do Brna, ale zážitek ze dne rozhodně přetrvával déle než do prvních známek moravské metropole. Byl především velice ojedinělý. Každý účastník měl možnost si najít nějaké svoje téma, které ho zaujalo a objevit v něm smysl pro další rozvoj v životě. Podobné akce se pořádají každoročně, někdy dokonce i v Brně, není tak nikdy pozdě to zkusit.

Štěpán Šicner a Jakub Procházka, G5