Novinky

Hackaton

Před začátkem domácího studia proběhl v prostorách naší školy hackathon k mezinárodní soutěži AstroPi Challenge, kterou každým rokem pořádá Evropská kosmická agentura. Týmy studentů po celém světě dostaly možnost navrhnout vesmírný experiment, který poběží na malých počítačích Raspberry Pi umístěných na ISS, které byly na zemskou orbitu dopraveny v jedné z dřívějších misí. Vybraným týmům na nich bude umožněno spustit svůj až tříhodinový experiment. Ten bude mít možnost využít informace o aktuální teplotě, vlhkosti a tlaku na Mezinárodní vesmírné stanici kroužící 400 km nad zemským povrchem. Experiment může dále využívat vlastní snímky země z připojené kamery.  Týmy na závěr získaná data zpracují a na základě výsledných údajů napíší krátkou vědeckou práci v angličtině. 

Je osm hodin ráno a většině studentů začíná další školní den. Ovšem pro skupinu vesmírných nadšenců z naší školy bude dnešek značně rozdílný. Jedenáct kluků se schází v učebně informatiky, kterou jim škola pro dnešní dopoledne poskytla. Letos už se na naší škole do soutěže zapojily dva týmy ze tříd převážně nižšího gymnázia. Na začátek tedy tým CM_Pi, který už zkušenosti má, vysvětluje mladším klukům z nově vytvořeného týmu (jak jinak než originálně pojmenovanému CM_Pi_Jr), co je čeká v následujících měsících soutěže. Tím se ale příliš nikdo nezdržuje a po chvíli již sedí každý tým v jiném rohu místnosti a nadšeně chrlí nápady na kosmický experiment. Jako minulý rok jsou prvotní nápady plné nadšení z této mezinárodní příležitosti. Častokrát ovšem převyšují možnosti týmu, a tak jsou v průběhu dopoledne ještě mnohokrát upraveny. Na základě zkušeností z minulého roku přibývají na okenních tabulích pracovní návrhy týmu podrobně rozepsané na jednotlivých papírech. Čas ubývá poměrně rychle a když konečně zazní finální podoby obou experimentů, je již po poledni. Následuje krátká vzájemná prezentace projektů, korekce drobných nepřesností a pro dnešek je hotovo. Teď už jen držet palce, ať cesta v této soutěži neskončí tak rychle jako začala.

A co že nakonec z tohoto dopoledne vzešlo? Tým CM_Pi nakonec navrhl měření základních životních podmínek ovlivňujících vývoj a šíření respiračních chorob v prostorách ISS. Na jejich loňský experiment se můžete podívat zde: https://www.cmgp.cz/novinky/studenti-nasi-skoly-poridili-snimky-z-mezinarodni-vesmirne-stanice-a-navrhli-mesicni-zakladnu/

Mladší kluci se rozhodli pro měření podmínek vhodných k pěstování rostlin v kosmu. Myslím si, že se tedy máme na co těšit.

Na výsledky v napětí čekáme až do 14. listopadu, kdy se dozvídáme, že oba týmy postoupily! Tím to tedy nekončí a studenti již pracují na zdokonalení svých projektů do dalších kol, aby si místo pro svůj projekt na ISS opravdu zasloužili.