Novinky
Exkurze do Prahy: Oktaváni se vydali za historií a kulturou
Od 4. do 6. října jsme měli možnost strávit tři dny v doprovodu třídního učitele pana Tesaře, paní Škráškové a paní Havlíčkové v našem hlavním městě.
První den jsme se vydali na průzkum Pražského hradu, kde jsme se mimo jiné dozvěděli více o slavné pražské defenestraci. Nejvíce nás zaujal fakt, že jeden z defenestrovaných dostal přezdívku „Hochfall“. Po procházce královskými zahradami jsme večer navštívili představení v Divadle na Vinohradech, kde jsme zhlédli Gogolovu hru „Revizor“. Zprvu jsem byl skeptický, ale tato klasika dostala úplně nový a pro nás atraktivní kabát.
Druhý den byl věnován prohlídkám míst s temnější historií. Navštívili jsme synagogy Starého Města a dozvěděli se mnohé o judaismu, životě židovské komunity i osudech jednotlivých rodin. Velmi na nás zapůsobilo prostředí jedné ze synagog, ve které byla na stěnách uvedena jména všech deportovaných Židů z Prahy i celé republiky. Poté jsme se vydali do Národního památníku hrdinů heydrichiády. Zde jsme získali historický kontext události a viděli kryptu i kostel, ve kterém se tato událost odehrála. Poté jsme pokračovali prohlídkou Stavovského divadla, které nás nadchlo svou historickou elegancí a významem pro českou divadelní scénu. Náročný den uzavřela divadelní adaptace Orwellova díla “1984” ve Švandově divadle.
Třetí den jsme měli možnost vybrat si muzeum či výstavu podle vlastního zájmu. Odpoledne jsme měli jedinečnou příležitost navštívit i Poslaneckou sněmovnu. Nahlédli jsme do fungování českého parlamentu a získali lepší představu o politickém dění v naší zemi. Pak jsme zamířili do Kramářovy vily, bývalého sídla prvního československého premiéra Karla Kramáře. Tato historická budova stále slouží českému předsedovi vlády, mimo jiné zde probíhají setkání politiků na mezinárodní úrovni.
Celá naše exkurze s bohatým programem nám otevřela nové pohledy nejen do minulosti, obohatila nás o kulturní zážitky a zanechala v nás nezapomenutelné dojmy.
Lukáš Kos